Clout Nails 30 x 3.35mm 5kg Copper
SKU: NCC30M50
Clout Nails 30 x 3.35mm (L x Dia) 5kg Copper are designed with short shank and flat head that secures roofing felt. Ideally used to attach steel sheets to wooden frames or surfaces. Flat head provides rigid fix preventing cam out.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large flat head ensures the material remains secure
IDNCC30M50
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Clout Nails 30 x 3.35mm 5kg Copper
https://www.jewson.mom/p/clout-nails-30-x-3-35mm-5kg-copper-NCC30M50
Clout Nails 30 x 3.35mm (L x Dia) 5kg Copper are designed with short shank and flat head that secures roofing felt. Ideally used to attach steel sheets to wooden frames or surfaces. Flat head provides rigid fix preventing cam out.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large flat head ensures the material remains secure
Specifications
| Product Name | Clout Nails 30 x 3.35mm 5kg Copper |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Part Number | 9CUCNT/015 |
| Range | Clout Nails |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Copper |
| Product Weight | 5 kg |
| Product Length | 30 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |