Clout Nails 60 x 3.35mm 1kg Aluminium
SKU: NCA60M10
Clout Nails 60 x 3.35mm (L x Dia) 1kg Aluminium are designed with short shank and flat head that secures roofing felt. Ideally used to attach steel sheets to wooden frames or surfaces. Flat head provides rigid fix preventing cam out.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large flat head ensures the material remains secure
IDNCA60M10
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Clout Nails 60 x 3.35mm 1kg Aluminium
https://www.jewson.mom/p/clout-nails-60-x-3-35mm-1kg-aluminium-NCA60M10
Clout Nails 60 x 3.35mm (L x Dia) 1kg Aluminium are designed with short shank and flat head that secures roofing felt. Ideally used to attach steel sheets to wooden frames or surfaces. Flat head provides rigid fix preventing cam out.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large flat head ensures the material remains secure
Specifications
| Product Name | Clout Nails 60 x 3.35mm 1kg Aluminium |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Part Number | 9ALCNB/045 |
| Range | Clout Nails |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Aluminium |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Length | 60 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |