Hippo Multi-Purpose Large Bamboo Trade Wipes Pack of 80
SKU: LTH18727
These responsibly sourced wipes surpass other types of wet wipe product. This is because they’re made from 100% bamboo, which makes them fully biodegradable.
Free from polypropylene, making it more environmentally friendly.
Features & benefits
- Fully biodegradable. Excellent performance.
- Made from sustainable materials.
- Fresh lemon scent. Safe to use by hand.
- Natural antibacterial qualities.
IDLTH18727
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Hippo Multi-Purpose Large Bamboo Trade Wipes Pack of 80
https://www.jewson.mom/p/hippo-multi-purpose-large-bamboo-trade-wipes-pack-of-80-LTH18727
These responsibly sourced wipes surpass other types of wet wipe product. This is because they’re made from 100% bamboo, which makes them fully biodegradable.
Free from polypropylene, making it more environmentally friendly.
Features & benefits
- Fully biodegradable. Excellent performance.
- Made from sustainable materials.
- Fresh lemon scent. Safe to use by hand.
- Natural antibacterial qualities.
Specifications
| Product Name | Hippo Multi-Purpose Large Bamboo Trade Wipes Pack of 80 |
| Brand | Hippo |
| Product Type | Wipes & Cloths |
| Manufacturer Name | Tembe DIY & Building Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | H18727 |
| EAN | 5060084187276 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 210 mm |
| Product Weight | 1.11 kg |
| Product Height | 90 mm |
| Product Depth | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |