Quick-Step 5in1 Incizo Profile Perfect Match To Canyon Oak Grey With Sawcuts 17 x 17 x 2400mm
SKU: UNQSF030
Installing the perfect floor goes hand in hand with getting all the details right. At Quick-Step, you can choose the right accessories that will help you install, finish and clean your brand-new floor.
Features & benefits
- Quick-Step scotia matches the colour of your floor perfectly- we use the exact same décor paper as your Quick-Step floor for a seamless finish
- Discrete to cover the expansion gap and blend in with your floor
- Save time and money by using scotia instead of having to remove and replace skirting boards
- Lifetime Warranty
IDUNQSF030
Building Materials > Flooring > Scotia & Trims > Quick-Step 5in1 Incizo Profile Perfect Match To Canyon Oak Grey With Sawcuts 17 x 17 x 2400mm
https://www.jewson.mom/p/quick-step-5in1-incizo-profile-perfect-match-to-canyon-oak-grey-with-sawcuts-17-x-17-x-2400mm-UNQSF030
Installing the perfect floor goes hand in hand with getting all the details right. At Quick-Step, you can choose the right accessories that will help you install, finish and clean your brand-new floor.
Features & benefits
- Quick-Step scotia matches the colour of your floor perfectly- we use the exact same décor paper as your Quick-Step floor for a seamless finish
- Discrete to cover the expansion gap and blend in with your floor
- Save time and money by using scotia instead of having to remove and replace skirting boards
- Lifetime Warranty
Specifications
| Product Name | Quick-Step 5in1 Incizo Profile Perfect Match To Canyon Oak Grey With Sawcuts 17 x 17 x 2400mm |
| Brand | Quick-Step |
| Product Type | Scotia |
| Manufacturer Name | Unilin Flooring |
| Manufacturer Part Number | QSVSCOT40030 |
| EAN | 5415125421367 |
| Materials | HDF |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Glue or nails |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Bfl-s1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Belgium |
| Applicable Standards | PEFC certified |
| Finish | Matt, textured |
| Coverage | 2.4 m2 |
| Product Width | 17 mm |
| Product Weight | 0.346 kg |
| Product Height | 17 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 17 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |