Showerwall EC3 Alu Extrusion External White 11mm x 2450mm
SKU: SWP00554
White External Trim For Laminate Showerwall Panels.
Features & benefits
- Provides a 100% waterproof solution when paired with Sureseal.
IDSWP00554
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall EC3 Alu Extrusion External White 11mm x 2450mm
https://www.jewson.mom/p/showerwall-ec3-11mm-2450mm-alu-extrusion-external-white-SWP00554
White External Trim For Laminate Showerwall Panels.
Features & benefits
- Provides a 100% waterproof solution when paired with Sureseal.
Specifications
| Product Name | Showerwall EC3 Alu Extrusion External White 11mm x 2450mm |
| Product Type | Showerwall Panel Accessories |
| Manufacturer Part Number | SWACAEEXTWHI24511 |
| Range | External Trims |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Product Length | 2450 mm |
| Product Depth | 11 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |