Showerwall SCA27 Acrylic Botanical 2400 x 896mm
SKU: IDSW0849
This botanical-inspired print brings the outdoors into the home. The calming presence of leafy patterns conjure up a feeling of visual escapism. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof
- Hygeinic and easy to clean
- Fit directly over tiles
- Pattern matched design
- Smooth glass like finish
- Fast and easy installation
IDIDSW0849
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall SCA27 Acrylic Botanical 2400 x 896mm
https://www.jewson.mom/p/showerwall-sca27-acrylic-botanical-2400-x-896mm-IDSW0849
This botanical-inspired print brings the outdoors into the home. The calming presence of leafy patterns conjure up a feeling of visual escapism. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof
- Hygeinic and easy to clean
- Fit directly over tiles
- Pattern matched design
- Smooth glass like finish
- Fast and easy installation
Specifications
| Product Name | Showerwall SCA27 Acrylic Botanical 2400 x 896mm |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Acryclic Showerwall Panels |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | SHACBOTAZZZZ22000 |
| EAN | 5017293716285 |
| Warranty Period | 30 years |
| Materials | Acrylic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Botanical Range |
| Colour Family | Greens |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Acrylic |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 896 mm |
| Product Weight | 10.54 kg |
| Product Height | 2400 mm |
| Product Depth | 4 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |