TIMCO Metal Speed Plug and Screw Chrome 30 x 4.5mm Box of 100
SKU: LMPTBAZS
The TIMCO Metal Speed Plugs (Box / 100) is constructed from quality steel material for its extra tough and durability that is ideal for withstanding in its condition. It measures 30 x 4.5mm (L x Dia) which offers maximum adjustability in handling for user requirements. It is available in a chrome colour with a polished finish. This screw is a rapid light duty plasterboard fixing for use in a wide range of applications. The cross-recess head helps in easy installation with a screwdriver. TIMCO is one of the United Kingdom's largest and most experienced in manufacturing screws, fixings, fasteners, nails and power tool accessories.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- The cross-recess head allows quick and simple installation
- Non-conductivity due to nylon material
- For light duty applications into plasterboard
IDLMPTBAZS
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > TIMCO Metal Speed Plug and Screw Chrome 30 x 4.5mm Box of 100
https://www.jewson.mom/p/timco-metal-speed-plug-and-screw-chrome-30-x-4-5mm-l-x-dia-LMPTBAZS
The TIMCO Metal Speed Plugs (Box / 100) is constructed from quality steel material for its extra tough and durability that is ideal for withstanding in its condition. It measures 30 x 4.5mm (L x Dia) which offers maximum adjustability in handling for user requirements. It is available in a chrome colour with a polished finish. This screw is a rapid light duty plasterboard fixing for use in a wide range of applications. The cross-recess head helps in easy installation with a screwdriver. TIMCO is one of the United Kingdom's largest and most experienced in manufacturing screws, fixings, fasteners, nails and power tool accessories.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- The cross-recess head allows quick and simple installation
- Non-conductivity due to nylon material
- For light duty applications into plasterboard
Specifications
| Product Name | TIMCO Metal Speed Plug and Screw Chrome 30 x 4.5mm Box of 100 |
| Brand | TIMco |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | TIMCO |
| Manufacturer Part Number | TBAZS |
| EAN | 5055017586394 |
| Materials | Carbon Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | TW-Taiwan |
| Finish | Zinc |
| Product Weight | 0.678 kg |
| Product Length | 30 mm |
| Diameter | 4.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |