Unifix Springhead Galvanised Roofing Nail 3.35 x 65mm 2.5kg Tub
SKU: OJUC1510
These galvanised nails are used for securing corrugated roofing sheets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
IDOJUC1510
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Unifix Springhead Galvanised Roofing Nail 3.35 x 65mm 2.5kg Tub
https://www.jewson.mom/p/unifix-springhead-galvanised-roofing-nail-3-35-x-65mm-2-5kg-tub-OJUC1510
These galvanised nails are used for securing corrugated roofing sheets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Unifix Springhead Galvanised Roofing Nail 3.35 x 65mm 2.5kg Tub |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | UCGALVSPRN/150 |
| EAN | 5014196044569 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Roofing Nails |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |